مطالعات طراحی مجتمع اقامتی فرهنگی

 

تاریخ ایجاد 20/08/2015 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: فرمت این فایل بصورت Word وشامل 123صفحه می باشد.   قیمت: 19000 تومان   حجم فایل: 6943 kb  تعدادمشاهده  9  


مطالعات اقامتی فرهنگی
 
مراکز فرهنگی در هر جامعه از عوامل مهم اشاعه فرهنگ آن جامعه به شمار می آیند نگاهی به آمار جمعیتی ایران نشان می دهد که بخش عمده جمعیت ایران را جوانان زیر ۲۵ سال تشکیل می دهند و این به تنهایی اهمیت برنامه ریزی برای جوانان و از آن رهگذر ، اهمیت گسترش فضاهای فرهنگی برای گذراندن سالم و بار آور اوقات فراغت آنان را نشان می دهد . تنها در فاصله ۱۵ سال یعنی از سال ۱۳۵۵ – ۱۳۷۰ کمی بیش از ۱۴ میلیون نفر به شمار نسل جوان و نزدیک به ۱۰ میلیون نفر به آمار جمعیت زیر ۱۵ سال در ایران افزوده شده است .
 
کمبود فضاهای فرهنگی با توجه به جوان بودن جمعیت ایران می تواند نتایج فاجعه آوری در پی داشته باشد ،زیراکه جوانان فعالترین ، پویاترین و متحرک ترین بخش جامعه هستند.براین اساس محور برنامه ریزی فرهنگی را جوانان تشکیل می دهند و لازم است که امکانات لازمه رشد فکری و فرهنگی و تفریحی در اختیارشان قرار گیرد .اگر کنجکاوی ها ، آمال و آرمان های نسل بالنده جامعه در برنامه ریزی فرهنگی مد نظر قرار نگیرند ، بزرگترین سرمایه جامعه را به سوی تخریب و ویرانگری سوق داده ایم .بنابراین بنیان ضرورت برنامه ریزی بهینه اوقات فراغت جوانان و نوجوانان حائز اهمیت و گسترش فضاهای فرهنگی و تفریحی در این راستا نقشی حساس و تعیین کننده دارد . ایجاد مجموعه فرهنگی و تفریحی درکنار نقش پر اهمیت اجتماعی خود ، برحسب نوع ، تاثیرات عمیق نیز بر بافت شهری می گذارند و می توان به عنوان ابزاری برای توسعه در سطح منطقه و کل شهر استفاده نمود.
 
عنوان ابزاری برای توسعه در سطح منطقه و کل شهر استفاده نمود.
 
۲-۱: پیش گفتار
 
به رغم گذشت حدود یک قرن از سیطرة فرهنگ مدرن، و شکل گرفتن بسیاری از انواع فضاهای شهری جدید، هنوز هم اغلب صاحب نظران طراحی شهری برای یافتن نمونه های زیبا و بدیع در این زمینه به گذشته رجوع می کنند. به نظر نمی رسد راهنمای آنها در این رجعت صرفاً گرایشی نوستالژیک باشد.
 
کوششهای فراوانی برای گشودن راز زیبایی و دلپذیری فضاهای سنتی صورت گرفته و تفسیرها و تعبیرهایی هم ارائه شده است که گاه به شناخت بهتر و بهبود کیفی پروژه های شهرسازی و طراحی شهری در دو دهة اخیر انجامیده است. با این همه نمی توان این واقعیت را هم فراموش کرد که فرهنگ مدرن نیز، به خصوص در دوران متاخر، توانسته است نمونه های بسیار مفید و مناسبی از فضاهای شهری را پدید آورد که در عین حال، حاکی از سپری شدن قطعی دوران اعتبار جنبش مدرن در معماری و شهرسازی است.
 
همانطور که اشاره شد، فرهنگ معماری مدرن به طور سیستماتیک، فضاهای شهری سنتی مانند خیابان و میدان را از شهرها حذف کرد و با تفکیک کاربریها براساس عملکرد آنها، برای هر یک، یک مجموعه یا ساختمانهای اختصاصی در نظر گرفت. بدین ترتیب، فروشگاههای کنار خیابانها به فروشگاههای بزرگ و مراکز خرید، دفاتر قدیمی به مجموعه های اداری، تماشاخانه ها و گالریها به مجموعه های عظیم فرهنگی نقل مکان کردند. این نگرش یک بعدی به پاسخگویی به نیازها موجب شد ابنیة مدرن به محفظه هایی برای تعدادی کاربری مشخص از قبیل کتابخانه، سینما، تئاتر، موزه، گالری و … تبدیل شوند.اما در سه دهه پایانی قرن بیستم، توجه جهانیان به این واقعیت معطوف شد که ارتباطات اجتماعی پیچیده ای که به طور ضمنی در بهره وری از کاربریهای شهری شکل میگیرند و موجب جاری و تپنده شدن زندگی شهری می شوند. به مراتب مهمتر از پاسخگویی صرف به نیازی مشخص به صورت مستقیم و صریح است. تحقیقات بسیار دهه های ۷۰ و ۸۰ نشان دادند که کاربریهای مهم فرهنگی اعم از سینما، تئاتر، موزه، اپرا و … همه درگیر بحران اند و نمی توانند مخارج خود راتامین کنند. و علت اصلی این بحران بی روح بودن و تخصصی بودن بیش از حد این فضاهاست. این تحقیقات نشان دادند که ایجاد امکانات پیشرفتة علمی و تکنولوژی برای پاسخگویی به نیاز مردم کافی نیست.در واقع، امروزه تمایل پذیرفته شده در هم آمیختن فعالیتهای فرهنگی و علمی با تفریح، سرگرمی و برخوردهای اجتماعی است. موزه های علمی، گالریهای نقاشی، نمایشگاهها و لابراتورها، بیش از آنکه به ارائه نمونه های اصل و آزمایشهای علمی دقیق مورد توجه متخصصان بپردازند. به طور عمده به برنامه های آموزشی- تفریحی، شبیه سازیهای بازی گونه، به نمایش گذاردن ماکتها و نمونه های بدلی فراوان، متنوع و سرگرم کننده، اختصاص یافته اند. از معروف ترین این نوع مراکز فرهنگی، مرکز ژرژ پمپیدو و مجموعة فرهنگی لاویلت است.
 
چنین بینشی با شرایط جدید پیشرفت علم و تکنولوژی و تنوع و تغییرات سریع در زمینه های هنری مطابقت دارد. چرا که معلومات عمومی علمی یک فرد تحصیلکرده- حتی اروپایی- عمدتاً مربوط به کشفیات و اختراعات قرن نوزده است و کمتر کسی از آخرین پیشرفتهای علم نجوم، فیزیک، ریاضیات و … خبر دارد. فرهنگسراها از اولین نمونه های فضاهای فرهنگی هوشمند برای پاسخگویی به این شرایط جدید به شمار می روند.مجتمع فرهنگی  به عبارتی فضای واقعی محصور شهری است که در درون آن کاربریهای بسیار متنوع و غیر همجنس تجاری، فرهنگی، آموزشی، نمایشی و … در کنار هم قرار می گیرند. محل گذران اوقات فراغت و محل برخوردهای اجتماعی و معاشرتهاست. مکانی است برای شرکت مردم در تولید فرهنگ، و سرانجام جایی است که در آن بین شهر و شهروند رابطه ای متقابل و پویا ایجاد می شود. و به همین دلیل بر دیگر کاربریهای تک منظوره و کمابیش منفعل مانند موزه و گالری سنتی برتری دارد.


کلمات کلیدی مرتبط:
مطالعات اقامتی فرهنگی , ,مراکز فرهنگی در هر جامعه از عوامل مهم اشاعه فرهنگ آن جامعه به شمار می آیند نگاهی به آمار جمعیتی ایران نشان می دهد که بخش عمده جمعیت ایران را جوانان زیر ۲۵ سال تشکیل می دهند و این به تنهایی اهمیت برنامه ریزی برای جوانان و از آن رهگذر ، اهمیت گسترش فضاهای فرهنگی برای گذراندن س,
مقالات مرتبط در این دسته
رساله باغ موزه آب با رویکرد معماری پایدار
مطالعات طراحی و معماری پردیس بانوان با رویکرد ارتقاء تعاملات اجتماعی
مطالعات طراحی و معماری خانه فرهنگ و هنر با رویکرد مقابله با تهاجم فرهنگی
مطالعات طراحی خانه فرهنگ محله زرتشتیان با رویکرد تعاملات اجتماعی
مطالعات طراحی و معماری موزه و مرکز تجارت جهانی فرش
رساله طراحی مجتمع فرهنگی آموزشی
فرهنگ سرا مجتمع فرهنگی ,دانلود مطالعات- معماری
دانلود تحقیق یک مجموعه فرهنگسرا/فرمت فایلdocx
دانلود مطالعات طراحی سرای محله - رساله طراحی مرکز فرهنگی محله
دانلود پروژه فرهنگسرا همراه با ۳ عدد نمونه مشابه
دانلود مطالعات کامل معماری مجتمع اقامتی تفریحی
مطالعات طراحی و معماری فرهنگسرای ادیان
دانلود مطالعات کامل طراحی مجموعه تفریحی فرهنگی
مطالعات بررسی مشکلات و موانع موجود در توسعه گردشگری مجموعه‌های فرهنگی
مطالعات طراحی مجموعه فرهنگی - ورزشی 133 ص فایل ورد
مطالعات فرهنگسرای اقوام با رویکرد پایداری اجتماعی
مطالعات طراحی باغ موزه فرهنگ و هنر با رویکرد ساختارشناسی الگوهای باغ ایرانی
مطالعات طراحی بنیاد فرهنگی آموزشی هنری با رویکرد تعاملات اجتماعی
مطالعات طراحی مرکز فرهنگی محله با رویکرد احیا تعاملات اجتماعی ساکنین
مطالعات طراحی مجموعه آموزشی,فرهنگی,تفریحی
 
 انتشار از منبع : rnbpp-pb - rnbpp-pb
پنجشنبه 23 دی 1395 ساعت 12:33:51
  برچسب ها : فرهنگی ,مطالعات ,طراحی ,اجتماعی ,شهری ,معماری ,مطالعات طراحی ,فضاهای فرهنگی ,برنامه ریزی ,تعاملات اجتماعی ,اجتماعی مطالعات ,اجتماعی مطالعات طراحی ,تعاملات اجتماعی مطالعات ,گسترش فضاهای فرهنگی ,سینما، تئاتر، موزه،